Yönlendirme nedir?

Yönlendirmeler, bir dosyanın ziyaretçilerini otomatik olarak başka bir dosyaya veya konuma götüren talimatlar veya yöntemlerdir. Birçok yönden başarılırlar. Sayfa hızınızı her şekilde incitir.Yönlendirmeler sayfa hızını nasıl etkiler?

Hiç bir tuvaletin nerede olduğunu sordunuz ve oraya gittiğinizde bu banyonun kapalı olduğu ve başka bir banyoya gitmeniz gerektiği söyleniyor mu? Öyle. Yönlendirmeler sayfalarınızın daha yavaş yüklenmesine neden olur, çünkü yalnızca başka bir yere yönlendirilmek için bir yere gitmek zaman kaybıdır.

Giderek daha fazla kişi mobil cihaz kullandıkça, yönlendirmeler gittikçe daha fazla sorun haline gelecektir. Son zamanlarda bir mobil seo çözümü uygulayan herhangi bir web sitesi , sayfalarında gerçekleşen yönlendirmelere çok dikkat etmelidir. Yönlendirmeler , masaüstü kullanıcılarından daha az güvenilir mobil ağlar kullandıkları için mobil kullanıcıları büyük ölçüde etkiler .

Yönlendirmelerin olmasının birçok iyi ve meşru nedeni vardır, ancak yönlendirmelerin önemli performans ve hız sorunlarına neden olduğu unutulmamalıdır.

Kaldırabileceğiniz (veya temizleyebileceğiniz) her bir yönlendirme, sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Yönlendirmelerden kaçının

Herhangi bir yönlendirme kullanmazsanız, içeriğinize çok daha hızlı hizmet veriyorsunuz. Yönlendirmeler, özellikle mobil ağları düşündüğünüzde, kodunuzdaki en büyük zaman kaybıdır. Sayfanızın hızını belirgin şekilde kötü bir şekilde önemli ölçüde etkilerler.

Sunucu tarafı yönlendirmeleri: Hızlı, önbelleğe alınabilir

Genel yönlendirmeler, bir sayfanın veya kaynağın taşındığını açıklamak için HTTP kullanan 301 ve 302 yönlendirmeleridir. 301 yönlendirmesi kalıcıdır ve 302 yönlendirmesi geçicidir. Bunların her ikisi de sunucu tarafı yönlendirmeleridir; bu, web sunucusunun tarayıcıyı dosyanın yeni konumuna yönlendirmek için HTTP kullandığı anlamına gelir. Web tarayıcısı, bu yönlendirme türlerini istemci tarafı yönlendirmelerinden çok daha hızlı işleyebilir ve dosyanın doğru konumunu önbelleğe alabilir.

İstemci tarafı yönlendirmeleri: Yavaş, taranamaz

Http-equiv = “refresh” özniteliğini veya javascript kullanan yönlendirmeler daha uzun bekleme süreleri ve performans sorunları getirebilir ve mümkünse kullanılmamalıdır.

Yönlendirmeleriniz mi var?

Muhtemelen bazılarınız var. Belki de web üzerinde en çok kullanılan yönlendirmelerden biri, web sayfasının www olmayandan www sürümüne kadar olan 301 yönlendirme sitesidir. Bu tür yönlendirmeler yıllardır SEO nedenleriyle tavsiye edilmiştir, bu yüzden birçok kişi onlara sahiptir.

Bu tür bir yönlendirmeniz varsa, Google’ın web sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olduğu için bunu saklamanız önerilir.

Yönlendirmeler nasıl kontrol edilir?

Yönlendirme eşleyici aracını kullanarak sayfalarınızdaki yönlendirmeleri kontrol edebilirsiniz (301 ve 302 yönlendirmelerini algılar ve görüntüler).

Tüm sayfa yönlendirmelerinizi kontrol etmek ve sitenizde nerede olduklarını görmek ve bunları nasıl değiştireceğinizi veya sayfalarınızı yavaşlatacak kadar önemli olup olmadığını düşünmek için iyi bir zamandır.

Google’dan öneriler

Google , kesinlikle gerekli olmayan yönlendirmeleri kaldırmanızı önerir . Yönlendirmeleri yeniden …

  • “Asla üzerinde bir yönlendirme olduğunu bildiğiniz bir sayfaya bağlantı vermeyin. Bu, manuel olarak bir yönlendirme oluşturduğunuzda, ancak HTML’nizdeki metin bağlantısını hiçbir zaman yeni kaynak konumuna işaret edecek şekilde değiştirmediğinizde gerçekleşir.”
  • “Kaynaklarınızdan herhangi birine ulaşmak için asla birden fazla yönlendirme gerektirmeyin.”

Web sayfanızın yalnızca HTML yüklemesi olmadığını unutmayın

Neredeyse tüm web sayfalarının yüklenmesi için başka şeyler gerekir. HTML’nizde yönlendirme olmadığını düşünebilirsiniz, ancak CSS dosyalarınız, resimleriniz veya harici komut dosyalarınız ne olacak? Sayfanızın yüklenirken hangi kaynakları aradığını bildiğinizden emin olun. Bunu yapmak için sayfa hızı aracını kullanın.

Tüm kaynakların bir yönlendirme oluşturmayacak şekilde çağrıldığından emin olun. (Örnek – Siteniz “www” kullanıyorsa, css’nizi ve diğer dosyalarınızı “www” kullanarak aradığınızdan emin olun.)

Eski yönlendirmeleri kontrol et

Eski eski yönlendirmeler için .htaccess dosyanızı veya diğer sunucu yapılandırma dosyalarınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz . Bunlar, belirli bir sayfa veya web sitenizin belirli bir bölümü için eklenen yönlendirmelerdir. Gerçekten toplanabilirler ve onları aramaksızın keşfedilmesi her zaman kolay olmayacaktır. Artık var olmayan eski içerikler için yönlendirmeleri olan birçok web sitesi ile karşılaştım.

Yönlendirmeleri kaldırma

Yönlendirmeleri kaldırırken izlediğim en iyi tür uygulamalar var …

  1. Yönlendirmeleri bulma
  2. Yönlendirmenin neden var olduğunu anlama
  3. Diğer yönlendirmeleri nasıl etkilediğini / veya etkilediğini kontrol edin
  4. Gerekmiyorsa kaldırın
  5. Diğer yönlendirmeleri etkiliyorsa / etkiliyorsa güncelleyin
  6. Siteniz güvenliyse, ssl yönlendirmesini kaldırmak için HSTS kullanmayı düşünün

Yönlendirme zincirlerini temizleme

Bir yönlendirmeyi kaldırmanız gerekenden daha sık, bir yönlendirme zincirini temizlemeniz gereken bir senaryodur.

Bunun bir örneği, www olmayan sürümden www sürümüne gitmek için tüm sitenizi yeniden yönlendirdiğiniz yerdir …

Daha sonra daha sonra tüm trafiğinizi https sürümüne yönlendirdiniz.

Bazı tarama senaryolarında “example.com” yazarak bir kullanıcıyı “www.example.com” a yönlendiriyor olabilirsiniz ve bu da “https: www.example.com” a yönlendirilir. Bu sık sık olur.

Bunun çözümü, eski site genelinde yönlendirmenin www olmayandan www’ye değil, www olmayandan https: // www’ye (veya durumunuz ne olursa olsun) gitmesini sağlamaktır. Buradaki nokta, site genelindeki yönlendirmelerin mantıklı ve güncel olduğundan emin olmaktır.

En son ne zaman “www” yazdınız? (uzun zaman önce) Bunu telefonunuzda en son ne zaman yaptınız? (asla).

Biraz temizlik gerektiren başka bir yönlendirme örneği, yukarıdakine benzer ancak belirli sayfalara özgüdür. Diyelim ki yukarıda tarif ettiğim tüm yönlendirmeler var, ancak yıllar önce birkaç belirli sayfa için 301 yönlendirmeleri yaptınız. Bu eski yönlendirmeler muhtemelen başka bir yönlendirme aldıkları bir yere işaret ediyor.