Sunucu yanıt süresi nedir?

 • Sunucu yanıt süresi, bir web sunucusunun tarayıcıdan gelen bir isteğe yanıt vermesi için geçen süredir.
web sunucusundan bir şey isteyen web sayfası

Web sayfalarınız hız için ne kadar optimize edilmiş olursa olsun, sunucu yanıt süreniz yavaşsa sayfalarınız yavaş görüntülenecektir.

Google 1 “Sunucu yanıt sürenizi 200 ms’nin altına düşürmelisiniz” diyor .

Sunucu yanıt süresi nasıl geliştirilir?

İki temel yol vardır:

 • Öğrenme – Sahip olduğunuz barındırma hizmetini daha verimli kullanın (okumaya devam edin)
 • Ödeme – barındırma ve donanım için daha fazla ödeme yapın ( barındırma seçeneklerine atlayın ).

Bu sayfa, durumunuz için en iyi rotanın hangisi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Bir web yöneticisi için çoğu şeyde olduğu gibi, bu bir zamana karşı para kararıdır.

Sunucu yanıt süresi faktörleri

Sunucu yanıt sürenizi belirlemek için dört ana şey bir araya gelir:

 • Web Sitesi Trafiği – Daha fazla trafik, daha fazla sorun.
 • Web Sitesi Kaynağı Kullanımı – Web sayfalarınızın her biri daha az kaynak kullandıysa, sunucu yanıt süresini iyileştirebilir ve para harcamazsınız.
 • Web Sunucusu Yazılımı – Web sunucusu yazılımınızı veya yapılandırmanızı değiştirirseniz, sunucu yanıt süresini artırabilir ve para harcamazsınız.
 • Web Hosting – Kalitenizi ve web barındırma kapsamınızı geliştirirseniz, sunucu yanıt sürenizi artırabilir, ancak para harcamak zorunda kalacaksınız.

Web Sitesi Trafiği

trafik grafiği

Bir web sitesi daha fazla trafik aldıkça daha fazla sunucu kaynağı kullanır. Bir zamanlar hızlı, net ve hızlı olan bir web sitesi, trafik arttıkça yavaş ve halsiz hale gelir.

Trafik, sunucu yanıt süresini nasıl etkiler?

Tıpkı çizburger servis eden bir restoran gibi, bir web sunucusu da aynı anda çok fazla kişiye hizmet verebilir. Her bir insana hizmet etmek ne kadar uzun sürerse, o kadar az kişiye hizmet verilebilir. İnsanlara hizmet etmek için ne kadar çok kaynak kullanılırsa, PHP gibi arka uç öğeleri veya kullanıcılarınıza hizmet etmek için gerekebilecek diğer şeyler için o kadar az kaynak vardır.

Çizburger açısından, daha fazla insan emir alıyorsa, çizburger pişiren daha az insan var.

Web Sitesi Kaynak Kullanımı

web sayfası kaynak dosyaları

Web sayfanızın görüntülenmesi için yapmanız gereken her şey, oldukça ağır bir sunucu kullanımına katkıda bulunur. Ortalama WordPress teması, muhtemelen çeşitli stil sayfaları, birkaç komut dosyası ve kendi sunucunuzdan görüntüler gibi diğer kaynakları yüklüyor.

Bu, web sitenizin her sayfa görünümü için büyük olasılıkla web sunucusunu düzinelerce kez kullandığınız anlamına gelir. Bu da artıyor.

Sayfa görünümü başına daha az kaynak kullanmanın değeri

İşte basitleştirilmiş bir örnek. Bir web sunucusunun saniyede tam olarak 100 isteği işleyebileceğini varsayalım. O saniyede hizmet edebilirsin …

 • 25 kaynak kullanan bir sayfa dört ziyaretçi
 • 10 ziyaretçi kullanan 10 sayfa
 • Yirmi beş ziyaretçi 4 kaynak kullanan bir sayfa
 • Ek kaynak kullanmayan bir sayfa yüz ziyaretçi

Kuşkusuz aşırı basitleştirilmiş örnekte, sayfa kaynaklarını akıllıca kullanan web yöneticisi, sunucu kapasitesini muazzam miktarlarda artırabilir. Sunucu yalnızca daha fazla ziyaretçiye hizmet vermekle kalmayacak, yükü azaldığı için daha hızlı yanıt verecektir.

Web sayfanızın kaç istekte bulunduğunu öğrenmek için, her sayfa yüklemesi için kaç kaynak kullandığını belirten bu aracı kullanabilirsiniz .

Bir sayfanın kullandığı kaynakları azaltma

daha az dosya daha iyidir

Sayfalarınız ne kadar az css, javascript vb. Kullanılırsa, sayfalarınız o kadar hızlı yüklenir ve web sunucunuza daha az stres atarsınız.

 • Harici CSS dosyalarını birleştirme – Birçok tema ve tasarım tüm CSS’yi birkaç farklı dosyaya ayırmıştır, ancak tüm CSS tek bir dosyada olabilir, böylece sayfa sayfa başına daha az kaynak çağırır.
 • Harici javascript dosyalarını birleştirme – Tıpkı CSS gibi, sayfalarınızın kullandığı javascriptlerin tümü html’de veya bir harici js dosyasında bulunabilir . Çok sık değildirler ve bu da dışsal israflar yaratır.
 • Tembel yükleme / erteleme görüntüleri – Ertelenmesi görüntüleri web sayfası arama ve sayfayı görüntülemeden önce her görüntüyü indirmeden hızlı görüntülenecek sağlar.
 • Satır içi küçük CSS ve Javascript – Bazı durumlarda, CSS ve Javascript’inizin harici bir dosyada olmasına gerek yoktur. Bunları HTML dosyasının içine koyarsanız, bunlar için ek arama gerekmez. Bunu burada CSS ve burada Javascript ile nasıl yapacağımı tartışıyorum .
 • Akıllıca canlı tutma – Sunucunuzun istekleri nasıl yerine getirdiğini gerçekten etkileyebileceğinden, sunucunuzun canlı tutma özelliğini nasıl kullandığını bildiğinizden emin olun .

Aşağıdaki sayfa hızı iyi uygulamalar sunucu etkin bir hizmet verebilir insanların sayısı artacaktır. Her web sayfasının çağırması gereken dosya miktarını azaltmak, sunucunun yapması gereken işi de azaltır.

ağ sağlayıcısı

web barındırma sunucuları

İş için doğru web barındırıcısına sahip olduğunuzdan emin olun. İlk adım, çok ince kaynaklarınızı esnetmemenizi sağlamaktır.

Eğer benim gibi iseniz, mümkün olan en ucuz ev sahibi ile başladı.

Bu doğruysa, artık daha fazla trafiğe sahip olduğunuz için barındırma sürümünüzü yükseltmeniz gerekecek. İşte hosting ile ilgili genel düşüncelerim ve önerilerim.

WordPress Hosting

Gerçek şu ki, WordPress kullanıyorsanız, WordPress’e özel web hosting almak akıllıca olacaktır. Bu tür barındırma, WordPress ve genel olarak dinamik içerikle gelen miras sorunları için optimize eder. İyi bir WordPress sunucusu ayda yaklaşık 20 ila 30 dolar ile başlayacak.

Paylaşılan Evsahipliği

Paylaşılan hosting ile başlamak için ekonomik bir seçimdir. Paylaşılan hosting benim genel düşünceler iyi paylaşılan hosting genellikle ayda yaklaşık 5 dolar olmasıdır. Daha az karşılığında alabilirsiniz, ancak “99 cent hosting” gibi şeylere veya belirli bir satış olmadığı sürece bir şeye dikkat edin.

Güvenilir bir paylaşılan web barındırma iş birkaç yıldır olmalı ve yardım için arayabileceğiniz bir telefon numarası olmalıdır. Gerçekten tavsiye edebileceğiniz sadece düşük maliyetli paylaşılan barındırma …

 • Bluehost – Bluehost’u yıllardır kullandım (Aslında bu web sitesi 2006 yılında Bluehost paylaşılan barındırma planında başladı)

VPS Barındırma

Sanal Özel Sunucu – Paylaşılan barındırma işleminden sonra bir sonraki adım VPS ana bilgisayarıdır. Daha ekonomik VPS barındırma paketleri için daha fazla bilgi gerektirebilir veya “Yönetilen VPS ana bilgisayarı” için ödeme yapmanız gerekir. VPS hosting, tipik bir hizmet için ayda 20 ila 50 dolar, daha yüksek özellikler için daha fazladır.

 • KnownHost – Şimdi bu site için Knownhost SSD VPS kullanıyorum. Kesinlikle fantezi olmayan web sitesi tarafından wowed olmayacak, ama onlar rock katı VPS hosting sunuyor.

Adanmış sunucu

Özel bir sunucu sunucusu, yalnızca sizin kullandığınız kendi makinenizdir. Bu VPS hosting outgrow sonra sonraki adımdır. VPS barındırma gibi, adanmış sunucular bir sunucu etrafında yolunuzu biliyorsanız hesapları ve yönetilmeyen hesapları yönetmiştir. Kaliteye adanmış sunucular genellikle ayda 90 dolardan birkaç yüz dolara mal oluyor.

Bulut sunucusu / Gelişmiş

Bir panele ihtiyacınız yoksa ve bir kutunun etrafında yolunuzu biliyorsanız. Bu adamlar sadece test sunucularını veya uygulama sunucularını açmak için mükemmeldir. Bazı projelerim için onları tam zamanlı kullandım.

İçerik dağıtım ağları

CDN sunucuları gösteren oklarla Küre

Bir CDN (içerik dağıtım ağı) dosyalarınızı tüm dünyada depolar. Bu, tüm dünyadaki kullanıcıların fiziksel konumlarına daha yakın dosya aldıkları için sayfalarınızı daha hızlı görmelerini sağlar.

İçerik dağıtım ağları, kullanıcılarınız dünyaya veya büyük bir ülkeye yayıldığında iyi bir çözümdür. Örneğin, web sayfalarınız Amerika’nın doğu sahilinde veya batı sahilinde barındırılıyorsa, diğer sahilden bir CDN eklerseniz iyileştirmeler görebilecek kullanıcılarınız olacaktır.

İçerik dağıtım ağları hakkında daha fazla bilgi edinin .

WordPress / PHP kullanımı

wordpress ve php logoları

Web’deki her WordPress sitesi PHP kullanır. Bu sayfaların çoğunda sunucu yanıt süreleri yavaştır, çünkü sunucu yalnızca bir dosyayı teslim etmek yerine, web sayfasını isteyen web tarayıcısına yanıt vermeden önce başka adımlar atmalı, ek kaynaklar toplamalı ve görevleri tamamlamalıdır.

Sunucunuz bir müşteriye hizmet vermek için ne kadar çok şey yaparsa, başkalarına o kadar yavaş yanıt vermelidir. Yani web sayfanızda bir php betiği varsa, PHP’nin yaptığı şeyin sayfalarınızı yavaşlatacak kadar önemli olduğundan emin olmanız gerekir.

PHP çalışma yolu temelde sayfanızın görüntüleyebilmesi için önce php şeyler tamamlamak gerekir. İçeriği kullanıcıya “aktarmaya” çalışsanız bile, sunucunun bu PHP talimatlarını okuması ve izlemesi gerekir. Kullanması gerekmeyebilecek PHP’yi etkisiz kullanan web sitelerinin şaşırtıcı bir miktarı vardır.

İlk bayta kadar geçen süre (TTFB)

ilk bayt zamanı

İlk bayta kadar geçen süre, tarayıcının bir istek sonrasında sunucunuzdan yanıt almak için beklediği süredir.

Önbellekleme ve web sunucusu yapılandırması TTFB’deki ana faktörlerdir. İşte TTFB’ye derinlemesine bakıyorum .

Önbelleğe almak

WordPress kullanıcıları önbellekleme çözümüne sahip olduklarından emin olmalıdır. Bu bir adım, bir WordPress kullanıcısının sitelerini hızlandırmak ve web sunucularını gereksiz işlerden kurtarmak için atabileceği en etkili tek adımdır. Performansı artırmak için W3 Total Cache veya WP Super Cache deneyin .

Web Sunucusu Yazılım Yapılandırması ve Seçimi

Doğru web sunucusu yazılımını kullandığınızdan emin misiniz? Birkaç seçenek vardır ve bunların çoğu ücretsizdir. İşte deneyimlediğim daha popüler olanlardan birkaçı.

 • Apache
 • nginx
 • Litespeed

Hangi web sunucusu yazılımını kullanırsanız kullanın, büyük olasılıkla kendi amaçlarınız için daha iyi yapılandırılabilir. Web sunucunuzu yapılandırmak için yeterli bilginiz yoksa, muhtemelen size yardımcı olması için birini işe almalısınız. Oldukça ayrıntılı olabilir.

Her sunucunun bazı artılarını ve eksilerini inceleyelim.

Apache

Apache ücretsizdir ve web üzerinde en çok kullanılan web sunucusudur. Çok iyi kullanıldığı için harika belgelere sahiptir. Web üzerindeki öğreticilerin oldukça iyi bir kısmı, çok uzun zaman önce hemen hemen her web sitesi tarafından kullanıldığından Apache’ye sahip olduğunuzu varsayar. Apache’nin varsayılan yüklemesi en iyi performans sergileyen değildir, ancak çok fazla kullanıcı ve modüle sahiptir ve hemen hemen her şeyi yapmak için yapılabilecek eklentilere sahiptir.

Şimdilik hedefimiz sunucu yanıt süresini iyileştirmek ve Apache son derece yapılandırılabilir ve bir çok insan bunu nasıl yapacağını biliyor. Apache hemen hemen her web sitesi için güvenli bir bahistir, ancak bilgili bir kişi tarafından en iyisini yapmak için iyi yapılandırılması gerekir. Php ortalama bir hızda çalışır.

nginx

Nginx web sunucusu ücretsiz ve hatta onun varsayılan yüklemek de bir rüya gibi yapar çünkü çoğu yüksek trafik web sitelerinin ve web geliştiricileri için Darling. Nginx daha az kaynak kullanır ve bu nedenle diğer tüm web sunucularından çok daha fazla trafik işleyebilir. Nginx genellikle benim deneyimime göre en hızlı sunucu yanıt süresine sahiptir. PHP Nginx ile hızlı çalışır.

Litespeed

Litespeed webserver’in ücretsiz sürümleri ve ücretli sürümleri vardır. Apache ile tamamen uyumlu olmanın sağladığı avantajla Apache’den çok daha hızlı ve daha iyi performans gösterir. Apache’de yaptığınız tüm yapılandırmalar Litespeed tarafından dikkate alınır ve Apache ile aynı .htaccess dosyasını kullanır. Bu, Litespeed’e geçmenin Apache kullanıcıları için oldukça ağrısız olduğu anlamına gelir. PHP, Litespeed ile altı kat daha hızlı çalışır.

Sunucu yanıt süremi geliştirmek için bunu nasıl kullanabilirim?

Özetle … Web sunucusu yazılımınızı değiştirerek veya daha iyi yapılandırarak sunucu yanıt süresini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Paranız varsa, sahip olduğunuz şeyi yapılandırması veya ne kullanacağınıza karar vermesi için birine ödeme yapın. Paranız yoksa, bunları incelemeniz ve kendiniz karar vermeniz gerekir. Aslında, parası olmayan birinin büyük şirketlere göre sahip olduğu en önemli avantajlardan birinin öğrenme, değiştirme ve deneme yeteneği olduğunu söyleyebilirim.

Doğru web sunucusunu seçmek, diğer birçok sayfa hızı sorununu bir adımda ortadan kaldırabilir ve sunucu yanıt süresini önemli ölçüde artırabilir. Bu, öğrenmek ve araştırmak zorunda olduğunuz anlamına gelir. Ama sen bunu yapabilirsin.

Hangi sunucuyu incelemek / kullanmak?

Genel olarak Nginx (ücretsiz) öneririm. Sahip olmak büyük bir beceridir. Ayrıca inanılmaz bir performans sergiliyor. Apache’de bir WordPress kurulumunun sadece Nginx’i yükleyerek önemli ölçüde iyileştirilmediği birçok durumu düşünemiyorum. Onunla harika sonuçlar aldım ve web’deki en iyi siteleri devralıyor gibi görünüyor.