Kötü istek nedir?

Bazen HTML’niz veya CSS’niz bir resim veya var olmayan bir html dosyası gibi bir kaynak isteyebilir. Bu olduğunda, tarayıcı ve sunucunun hiçbir amaca hizmet etmeyen daha fazla gidiş dönüş yapmasını sağlar (çünkü istenen şey orada değildir).

Bir konuşma olsaydı şöyle bir şey olurdu:

tarayıcı – “Bu resme ihtiyacım var”
sunucu- ” Bu resme sahip değilim”
tarayıcı – “emin misiniz? Bu belge sizin elinizde olduğunu söylüyor.”
sunucu – “pekala, yapmam”

Bu istekler web sayfalarınızı gerçekten yavaşlatır. Yalnızca daha anlamsız gidiş gelişlere neden olmakla kalmaz, aynı zamanda sayfanızı daha da yavaşlatabilecek daha fazla DNS aramasına neden olabilir.

Sandığınızdan daha sık oluyor. Birden çok kez başıma gelen bir örnek, bir şablondan bir web sitesi yaptığım ve bazı şeyleri değiştirdiğim ve daha sonra CSS dosyamın hiç kullanmadığım bir şeyi (arka plan görüntüsü gibi) çağırdığını keşfettiğim yerdir.404 hata mesajı

Web’de gezinirken bir bağlantıyı izlediğimizde büyük olasılıkla bir 404 hata sayfası gördük.

Kötü bir istek yapıldığında, kullanıcı 404 veya bulunamadı hatası alır. Bu hata, istemcinin sunucuyla iletişim kurabildiğini, ancak sunucunun istenen dosyayı bulamadığını gösteren bir HTTP standart yanıt kodudur.

Bir kullanıcı bozuk veya çalışmayan bir bağlantıyı izlemeye çalıştığında, web sunucusu tipik olarak bir “404 Bulunamadı” web sayfası oluşturacaktır.

Kötü İstekler Nasıl Tespit Edilir

Çoğu zaman, olması gereken bir görüntünün olmaması gibi kötü istekler oldukça açıktır. Diğer zamanlarda, hemen görünmedikleri arka plandadırlar.

Bazen kötü isteklerin görsel bir göstergesi yoktur, bu nedenle kullanılmayan CSS’yi her zaman kaldırmak ve sayfalarınız ve hangi kaynakları kullandıklarına makul ölçüde aşina olmak iyi bir fikirdir.

Sayfalarınızı incelemek için bir sayfa hızı aracı kullanmak, dosyanızın var olmayan kaynakları çağırıp çağırmadığını anlamanın en iyi yoludur. Bizim Page Speed aracı kötü isteklerini algılar.

Kötü İstekler nasıl düzeltilir?

Kötü istekleri düzeltmek, onları bulmaktan çok daha kolaydır. Bir veya daha fazlasına sahip olduğunuzu fark ederseniz, kaynağı çağıran kodu kaldırın veya eksik kaynağı değiştirin. Örneğin, web sayfanız bir resim arıyor ancak resim orada değilse, “src” resmini istediğiniz resmi gösterecek şekilde değiştirin veya resmi tamamen kaldırın.