İçerik dağıtım ağları

Bir içerik dağıtım ağı (CDN), web sayfanızı kullanan kişinin en yakın kopyasını daha hızlı alabilmesi için dosyaları farklı konumlara yerleştirir.

Bir CDN düşünüyorsanız, bu sayfa gerekli adımları göstererek ve kullanılan terimleri (kafa karıştırıcı olabilir) tanımlayarak size yardımcı olacaktır. Bu sayfayı kullanmayı düşündüğünüz içerik dağıtım şirketi ne olursa olsun, bilinçli bir karar verebilmeniz için genel olarak CDN’lere daha ayrıntılı bir şekilde bakabilirsiniz.CDN nedir?

CDN (içerik dağıtım ağı), bir ülkenin (veya dünyanın) farklı bölgelerinde bulunan ve web sitesi ziyaretçileriniz tarafından kullanılacak dosyaları depolayan bir sunucu ağıdır.

Var olmasının nedeni, binlerce mil uzakta bulunan bir sayfayı ziyaret eden bir web sitesi kullanıcısı için ölçülebilir bir gecikme süresi (bekleme süresi) olmasıdır. Bir kullanıcı böyle bir web sayfasını gördüğünde oluşabilecek yönlendirme sorunları da vardır. New York’ta biri Los Angeles’ta barındırılan bir web sayfası kullanıyorsa, yukarıda belirtilen yönlendirme sorunları ve dosyaların seyahat etmesi gereken mesafe nedeniyle bu web sayfasının daha yavaş bir sürümünü görüyorlar.

Dosyalarınızı bir coğrafi alanda çeşitli sunucularda bulundurarak, kullanıcının ülke veya okyanus genelinde değil, onlara yakın olan dosyaları yüklediğinden emin olabilirsiniz.

saat ve gecikme

Sitenizin bir CDN’ye ihtiyacı var mı?

İçerik dağıtım ağları genel bir web sitesi stratejisinin bir parçasıdır, ancak sitenizi geliştirirken atılacak ilk adım değildir. Bir içerik dağıtım ağının maliyetini ve karmaşıklığını üstlenmeden önce yapabileceğiniz her şeyi yaptığınızdan emin olmanız önemlidir.

Dürüst olmak gerekirse, çoğu web sitesi için bir dizi öncelikler olduğunu söyleyebilirim:

 1. Sitenizi kullanıcılarınız için şaşırtıcı hale getirin
 2. Web Siteni Geliştir Sayfa Hızı !
 3. Sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirin
 4. Bir CDN’nin daha fazla yardım edip edemeyeceğine karar verin

Bazı site türleri neredeyse her zaman bir CDN’den yararlanır:

 • Büyük video dosyalarını akış yapan siteler
 • Genellikle resim siteleri gibi büyük medya dosyalarından oluşan siteler
 • Farklı ülkelerde yoğun trafiği bilen siteler

Bazı siteler neredeyse hiç CDN’ye ihtiyaç duymaz:

 • Yerel işletme siteleri (restoranlar, güzellik salonları vb.)
 • Ana trafiği bir coğrafi bölgede veya bölgede olan siteler

CDN’ler neden bu kadar popüler hale geliyor?

Pek çok işletmenin ve web yöneticisinin şu anda CDN kullanmasının gerçek nedeni, Google’ın sayfa hızını bir sıralama faktörü olarak kullanmaya başlamasıdır. Ancak içerik dağıtım ağları kullanıcılar için daha hızlı bir deneyim sağlar ve bu da daha fazla şey satın alan ve daha fazla reklamı tıklayan daha mutlu kullanıcılar anlamına gelir. CDN kullanımının ek bir nedeni, hıza bağımlı olan tablet ve mobil kullanıcıların, daha stabil internet bağlantılarına sahip masaüstü kullanıcılarından daha fazla patlamasıdır.

CDN’ler bir web yöneticisi araç setinin bir parçası haline geliyor ve şimdi bir tane almasanız bile, muhtemelen daha sonra yapmanız gerekecek.

Ne kadar tutuyorlar?

Sunulan her web hizmeti gibi, içerik dağıtım ağları için ücretsiz olarak binlerce dolara kadar tüm maliyet seviyeleri vardır.

İçerik dağıtım ağı şirketleri

Daha bilinen ve saygın CDN şirketlerinden bazıları:

Kurulumu ne kadar zor?

Kullandığınız herhangi bir içerik dağıtım ağı, sinir bozucu olabilecek bazı adımlar gerektirir. (Onlar olsa bile) 5 dakikalık bir şey değil. Kendinizi kurmak ve işleri devam ettirmek için birkaç saat ayırdım. Yeni terminoloji öğrenmek, bir şeyleri kontrol etmek ve içeriğinizin doğru ayarlandığından emin olmak için zaman harcanacak.

Müşterilerim yalnızca bir ülkedeyse CDN’ye ihtiyacım var mı?

Bunun yanıtı, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri gibi büyük bir ülkedeyseniz evet. Uzun cevap, ülkeniz çok küçükse ve sadece ülkenizdeki insanlarla iletişim kurmanız gerektiğinden eminseniz, o zaman birine ihtiyacınız olmayabilir. Amerika, CDN’lerin sayfa hızında niteliksel iyileştirmeler sunduğu büyük bir ülkeye iyi bir örnektir, Lihtenştayn (sadece 70 mil karelik bir ülke) küçük bir ülkeye örnektir.

CDN’yi nasıl kurarsınız?

CDN kurmanın ana adımları

 • Hizmete kaydolma
 • Hangi dosyaları kullandığınızı bilin
 • Dosyalarınızı CDN sunucularına alma
 • URL’lerinizi nasıl adlandıracağınıza karar verin (CNAME)
 • Web sayfalarınızın CDN’ye gönderdiğiniz dosyaları aradığını (kullanarak) sağlama
 • Test yapmak

Hangi dosyaları kullandığınızı bilin

web sayfası kaynakları

Çoğu durumda, görüntüleriniz, CSS ve javascript dosyalarınız gibi şeyleri sunmak için bir CDN kullanıyorsunuz. Bunlara web sayfası kaynakları denir. Bu tür dosyalar, kullanıcılarınızın web sitenizi uzak yerlerden ziyaret etmeleri için birçok soruna neden olur. Bu varlıkların kullanıcılarınıza daha yakın sunucularda bulunması, bir içerik dağıtım ağına sahip olmanın tüm noktasıdır. Farklı CDNS’den farklı teklifler vardır, ancak çoğu senaryoda HTML’niz web barındırıcınızdan ve varlıklarınız CDN’den gelir.

Dosyalarınızı CDN sunucularına alma

Bu basit sondaj adımı her zaman o kadar basit değildir, herhangi bir CDN ile, CDN web sunucularına sunmak istediğiniz dosyaları almanız gerekir. Bazı yerlerde neredeyse sizin için bunu yapma seçenekleri olacak, bazıları olmayacak.

WordPress veya diğer yaygın CMS’leri (içerik yönetim sistemleri) kullanıyorsanız çoğunda otomatik kurulumlar vardır.

Bununla birlikte, temel öneri tüm CDN’lerde aynıdır. Dosyalarınızı ağda barındırmanız gerekir ve bu genellikle bu dosyaları bir kez bir yere yüklemek için tek adımlı bir işlemdir ve içerik dağıtım ağı bu dosyaları ağları arasında çoğaltır.

URL’lerinizi nasıl adlandıracağınıza karar verin (CNAME)

Dosyalarınız CDN sunucularında olduğunda, eskisinden daha farklı bir URL’ye sahip olurlar. Örnek olarak bir CSS dolgusu alalım. Eski CSS dosyanız “example.com/css/main.css” adresindeydi, şimdi bir CDN kullandığınıza göre, CSS dosyanız bu “dfg233445577449dhhty74 / main.css” kadar çirkin görünebilecek bir url’de bulunuyor ancak panik yapma!

Bu tür URL’leri web varlıkları için kullanabilirsiniz, ancak çok hoş görünmüyor mu? Bunun yerine, kendi seçtiğimiz bir adı (en yaygın olanı “cdn.example.com”) kullanmayı seçebilir ve ardından kullanıcılarımıza doğru ve güzel görünmesini sağlamak için CNAME adlı bir şey kullanabiliriz. Bu, CSS dosyamızın çok daha iyi olan “cdn.example.com/main.css” adresinden gelmesine neden olacak basit bir adımdır.

Web sayfalarınızın doğru dosyaları aramasını sağlama

WordPress veya başka bir yaygın CMS kullanıyorsanız, bu karmaşık sondaj adımı aslında çok kolaydır. Temel olarak, yalnızca önbellekleme sistemlerini kullanarak CMS’nizden dosyaları otomatik olarak değiştirmesini isteyebilirsiniz. WordPress için bir örnek W3 TOPLAM CACHE kullanmak olabilir. Herhangi bir blog zaten bir önbellek sistemi kullanıyor olmalıdır ve eğer değilse o zaman blog muhtemelen yavaş. Önbelleği doğru kullanmak, sayfa hızını iyileştirmek için önemli bir adımdır ve kullanıcılarınıza büyük faydalar sağlar. Bizim durumumuzda, CDN dosyalarımızı otomatik olarak kullanmamıza da yardımcı olacaktır.

Test yapmak

Çoğu CDN’de dosyalarınızın kullanımını görebileceğiniz bir sayfa veya gösterge tablosu bulunur. Diğer test yöntemleri webpagetest.org’u kullanmak ve sitenizi farklı konumlardan test etmektir.

SEO ne olacak?

Dosya adı değişiklikleri hakkında işitmeye başladığınızda sizi korkutacak ve SEO (arama motoru optimizasyonu) hakkında endişelenecek. Seni duyuyorum. Gerçek şu ki, saygın CDN’ler yaygın SEO sorunları için iyi çözümlere sahiptir.

Kulağa karmaşık geliyor!

Kulağa karmaşık geldiğini itiraf ediyorum, ancak bir webhost ile ilk çalıştığınız zamana çok benziyor. Muhtemelen ilk yaptığınızda biraz kafa karıştırıcıydı, çünkü sizin için yeniydi, ancak şimdi ana makinenize nasıl giriş yapılacağını, dosya adlarını vb. Nasıl değiştireceğinizi biliyorsunuz. Yeni bir ev sahibi gibi, bir CDN kururken biraz öğrenme gerektiriyor, ancak iyi haber şu ki, bir kez kurulduktan sonra gerçekten onunla yapacağınız başka bir şey olmayacak. İlk kurulum ana görevdir. Bu hala çok karmaşık geliyorsa, bunu yapmanıza yardımcı olacak bir CDN kullandığınızdan emin olun.