Hayatta kalmak nedir?

  • Canlı tut, her yeni istekle yeni bir tane açmak yerine HTTP konuşması için aynı tcp bağlantısına izin veren bir yöntemdir.
  • Daha basit ifade etmek gerekirse, web sunucusu ile web tarayıcısı arasında “her seferinde birden fazla dosya yakalayabilirsiniz” yazan bir iletişimdir.
  • Hayatta kalmaya kalıcı bağlantı denir
Canlı tutma etkin ve etkin değil


Canlı tutma nasıl etkinleştirilir

  • Canlı tutma “Bağlantı: Canlı Tut” HTTP üstbilgisi kullanılarak etkinleştirilir
  • Canlı tutma etkin değilse , büyük olasılıkla HTTP üstbilgileriniz “connection: close”
  • Canlı tutma özelliğini etkinleştirmek için bunu “connection: canlı tutma” olarak değiştirin.
  • Canlı tutma özelliğini etkinleştirmek, hangi sunucuyu kullandığınıza ve neye erişebildiğinize bağlıdır. Aşağıda en yaygın yöntemleri ele alıyoruz.

.Htaccess kullanarak canlı tutmayı etkinleştir

Web sunucusu yapılandırma dosyanıza erişiminiz yoksa, bir .htaccess dosyası kullanarak canlı kalmayı etkinleştirebilirsiniz.

<ifModule mod_headers.c> Üstbilgi kümesi Bağlantı canlı kal </ifModule>

Bunu .htaccess dosyanıza eklediğinizde, isteklerinize canlı tutma üstbilgileri eklenir ve bu da çoğu web sunucusu veya ana bilgisayar sınırlamasını geçersiz kılar.

Apache’de canlı kalmayı etkinleştir

Apache yapılandırma dosyanıza erişebiliyorsanız, orada canlı kalmayı açabilirsiniz. Geçerli bölümler aşağıda gösterilmiştir


#
# KeepAlive: Kalıcı bağlantılara izin verilip verilmeyeceği (
bağlantı başına birden fazla istek). Devre dışı bırakmak için "Kapalı" olarak ayarlayın.
#
KeepAlive Açık

#
# MaxKeepAliveRequests:
Kalıcı bağlantı sırasında # öğesine izin vermek için maksimum istek sayısı . Sınırsız bir miktara izin vermek için 0 olarak ayarlayın.
# Maksimum performans için bu sayıyı yüksek bırakmanızı öneririz.
#
MaxKeepAliveRequests 100

#
# KeepAliveTimeout:
Aynı bağlantıda # aynı istemciden sonraki istek için beklenecek saniye sayısı .
#
KeepAliveTimeout 100

NGINX’te canlı kalmayı etkinleştir

Canlı tutma sorunları HttpCoreModule kullanılarak çözülebilir . dikkat etmeniz gereken belirli bir direktif var … “keepalive_disable”. Bunu görürseniz, kaldırmadan önce neden canlı tutmayı devre dışı bıraktığınızı bildiğinizden emin olun.

Litespeed’de canlı kalmayı etkinleştir

Canlı tutma varsayılan olarak kullanılır ancak sunucunuz “akıllı canlı tutma” adı verileni kullanıyor olabilir. Bu, Litespeed içinde özellikle yüksek hacimli web siteleri için olan bir ayardır. Bu ayar açıkken, canlı tutma devre dışı bırakılan sayfa hızı araçlarında görünür.

“Akıllı canlı tut”, HTTP üstbilgisinde yakın bir bağlantı ile ilk dosyayı (HTML dosyası) ister. Daha sonra, canlı tutma etkin durumdayken diğer tüm dosyaları (css, js, resimler vb.) İsteyecektir. Bu, daha fazla kullanıcının aynı anda birçok istek olduğunda bağlantı kurabilmesini sağlar.

İpucu (yalnızca litespeed sunucuları): Gerçekten çok yüksek bir trafik sitesi değilseniz, yapılandırmada akıllı canlı tutma özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz (ve muhtemelen yapmalısınız) ve bunu yaptıktan sonra tüm bağlantılarınız canlı kalmayı kullanır.

Sayfalarımda canlı tutma özelliğinin etkin olup olmadığını nasıl belirleyebilirim?

Sayfa hızı aracı , canlı tutma durumu ve diğer bazı faktörler hakkında rapor verir.

Canlı tutma neden kullanılır?

Web sayfalarını görüntülemek için bir tarayıcının bir web sunucusundan bir yerde dosya istemesi gerekir. Tarayıcının bir dosya istediği ve web sunucusunun evet veya hayır dediği kısa bir iletişim var.

web sunucusu için dosya isteyen tarayıcı

Tarayıcı HTML dosyasını alır ve okur. Tarayıcı daha sonra HTML’nin CSS, javascript veya resimler gibi referans aldığı diğer şeyleri isteyecektir.

Web sayfaları genellikle birçok dosyanın koleksiyonudur ve bu dosyaların her biri ve herkes için yeni bir bağlantının (kısa iletişim) açılması gerekiyorsa, bu web sayfasını görüntülemek çok daha uzun sürebilir.

Canlı tutma etkin olmadığında bu işlem, sayfanın indirilmesi ve sunucu kaynaklarının boşa harcanması için gereken süreyi artırabilir.

Varsayılan olarak canlı kalmıyor mu?

Bazı insanlar yanlışlıkla bu konuda endişelenmek zorunda olmadıklarına inanmaktadır, çünkü günümüzde HTTP bağlantıları varsayılan olarak kalıcıdır (canlı tut etkin).

Bu doğru olsa da, birçok kişi, kullanıcının farkında olmadan bağlantıları kapatabilecek paylaşılan barındırma ortamlarını veya web sunucularını kullanır. Bu, performans nedenleriyle yapılır ve milyonlarca sayfa paylaşılan ortamlarda barındırıldığından, bağlantılarınızın canlı olup olmadığını belirlemek için kesin bir ihtiyaç vardır. Bunu sayfa hızı aracını kullanarak yapabilirsiniz .