Blog, sıklıkla içerikle güncellenen ve kendi başına bir web sitesi olabilen veya daha büyük bir web sitesine dahil edilebilen bir web sitesi türüdür.

Bilgi edinmenin ve kitlelerin ilgisini çekmenin etkili bir yoludur, bu nedenle bloglama, çevrimiçi bir kişisel günlük olmaktan, SEO’yu artırmak , potansiyel müşteriler elde etmek ve dönüşümleri artırmak için kullanılan dijital pazarlamadaki ana araçlardan birine dönüşmüştür .

Her şey, sorularına veya arama amaçlarına cevap vererek insanların ilgi alanlarını yakalamakla başlar. Bloglar moda, güzellik, aile, iş, teknoloji ve benzeri gibi herhangi bir niş veya konu hakkında olabilir. Aile / eğitim altında evde eğitim veya teknoloji / işletme altında siber güvenlik gibi daha spesifik olabilir .

İnternetin bol miktarda içeriğinde, bloga çok açık bir pazar var. WordPress gibi platformlarla blog başlatmak artık daha kolay . Kendi başınıza başlamak istiyorsanız size rehberlik edecek farklı WordPress trendleri var. Ancak bir kez kurulup çalışmaya başladığında, bir sonraki büyük zorluk blogunuza veya web sitenize daha fazla trafik çekmektir.

Blogunuza poz vermek için bir pazarlama gurusu olmanıza gerek yok. Profesyonel bir pazarlamacı gibi blog trafiğinizi artırmanın on yolu .

Blogunuza Daha Fazla Trafiği Artırmanın ve Çekmenin 10 Yolu

1. İyi İçerik Yazın

Blogunuzla okuyucuları cezbetmek için, yazar – ister siz ister ekibinizdeki başka biri – bilgili ve yazdıkları konuda yetkin olmalıdır. İnsanlar, kendileri için değerli buldukları içeriği okuyacak ve başkaları için de değer bulacağını düşünerek başkalarıyla paylaşacaklar.

Teknik bir blog olsa bile, okuyucuların konu konusunda usta olan gerçek bir bireyle “sohbet ettiklerini” hissetmeleri gerekir. Bunun gibi bloglar daha çok takipçiye sahip olma eğilimindedir çünkü insanlar sadece bir blogu takip etmezler; insanları takip ediyorlar.

Büyük bir marka olsanız bile okuyucular, markanızın insani tarafını veya arkasındaki insanları hissetmek ister. Blog, bunu yapmanın harika bir yoludur.

2. Nişinizi Bulun ve Konusunda Uzman Olun

blank

Nişinize de yazmak daha iyidir. Her konuda uzman ya da her şeyi açıklayan bir uzman olamazsınız. Deneseniz bile, insanlar ihtiyaçlarının iyi karşılanmasını istediği için uzmanlığa gider.

Kendinizi farklı nişlere ince bir şekilde yaydığınızda kendinizi ucuza satıyorsunuz. Bir veya iki nişe özgü uzmanlığa odaklanarak bir yazar olarak güvenilirliğinizi artırın ve bu konularda tutarlı bir şekilde ilgi çekici içerik yayınlayın.

3. Okuyucularınızın İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Stratejik Yazın

blank

Yazma blog trafiğini artırmak stratejik yazıyoruz demektir. SE0’da (Arama Motorları Sonuç Sayfası) sıralandığınızda blog trafiği artar. SE0’da sıralanmak için içeriğinizin arama motorlarının aradığı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) faktörlerine ulaşması gerekir. Arama motorları insanların arama niyetine yanıt verir, bu da yazdığınız içeriğin belirli bir ihtiyacı karşılaması gerektiği anlamına gelir .

4. Tutarlı Yazın

Ne kadar çok blog yazarsanız ve tutarlı bir şekilde yazarsanız, blog trafiğiniz o kadar artar.

Ne kadar çok blog yazarsanız ve tutarlı bir şekilde yazarsanız, blog trafiğiniz o kadar artar. Google, sürekli olarak yeni içerik yayınlayan sitelere öncelik verir.

İster haftada bir ister haftada iki kez bir blog yayınlasanız da, bu konuda tutarlı olmanız gerekir. Tutarlılık, okuyucuların aradığı bir güven faktörüdür.

5. Dikkat Çeken Başlıkları Kullanın

Dikkat Çeken Başlıkları Kullanın

Okuyucuların SERP’deki bağlantınıza veya blogunuzu tanıtmak için kullandığınız platforma tıklamak isteyebilmeleri için başlıkların dikkat çekici olması gerekir . İyi bir başlık yalnızca ikna edici olmakla kalmaz, aynı zamanda okuyucuya blogunuzdan ne bekleyeceği konusunda net bir fikir verir.

Başlığınız mülayim veya belirsiz ise, okuyucular arama motorlarında gözden geçirecek ve neredeyse ikinci kez bakmayacaklar. Sitenize daha fazla trafik çekmeyi hedefliyorsanız, istediğiniz şeyin tam tersi keşfedilmenizi engeller . Dolayısıyla, başlıklarınız, başlıklarınız, hatta meta açıklamalarınız bir yumruk atmalı.

6. Blogunuza Evergreen İçeriği Ekleyin

Daima yeşil olan içerik yazın.

Her zaman yeşil olan, sürekli alakalı olan ve okuyucular için “taze” kalan bir SEO içeriği yazın . Her zaman yeşil içerik, web’de sonsuza kadar kalabilecek ve zamanla bile eskimeyecek türden içeriktir.

Örneğin, “Bu 2020’de Popüler SEO Konuları” hakkında yazmak 2021’de o kadar sıcak olmayabilir, ancak ” SEO Stratejinizi Geliştirmeniz Gereken 5 Neden ” gibi bir konu oluşturursanız web’de daha uzun süre yaşayabilir. 2020 için neyin moda olduğu hakkında yazmak, yılın başında daha az alakalı hale gelirken, güçlü giyinme stratejileri hakkında yazmak, moda trendleri gelip geçse bile alakalı kalacaktır.

HubSpot , yazarların zamansızlık ve sürdürülebilirliğin doğru dengesi ile yazmaları gerektiğini öne sürüyor. “Nasıl Yapılır” kılavuzlarının çoğu eskimeyen içeriklerdir. “Web için çarpıcı görseller nasıl oluşturulur” her zaman yeşilken, “Mobil cihazınızdan Facebook’a nasıl görsel yüklenir” olmayabilir. Ancak rehber, mobil teknoloji veya Facebook değiştiğinde güncellenirse, her zaman yeşil bir içerik haline gelebilir.

7. İlgili İçerik Yazmak için Tüketici Avatarlarını veya Profillerini Belirleyin

İlgili içeriği yazmak için tüketici avatarlarını veya profillerini belirleyin.

İçerik oluşturmadan önce , kimin için yazdığınızı anlamanız gerekir. Bir yazar, hedef kitleyi, çözmeye yardımcı olabileceğiniz hangi problemleri olduğunu, onları ne tür içerikle ilgilendirdiğini ve sorularının cevaplarını genellikle nasıl bulmaya çalışacaklarını anlamalıdır?

Ayrıca, hedef kitlenizin yaş, meslek, eğitim seviyesi, konuyla ilgili uzmanlık ve hatta teknoloji bilgisi seviyesi gibi demografisini belirleyin.

Hedef kitlenizin mümkün olduğunca çoğunu kapsayabilmek için 3 ila 4 alıcı kişi oluşturun. İşte bir tüketici avatarı örneği.

8. Hedef Kitlenizin Nerede Olduğunu Bulun

Hedef kitlenizin nerede olduğunu bilmeniz gerekir.

İçeriğinizi sosyal medyada tanıtmanız gerekiyor . Ancak hedef kitlenizin nerede olduğunu bilmeniz gerekir. Her sosyal medya platformu belirli bir demografide uzmanlaşmıştır.

Facebook ve YouTube, yaş, konum, cinsiyet, ilgi alanları ve hobiler ve benzerleri açısından daha fazlasını kapsar. Instagram ve Twitter, genç Y kuşağına ve Generation X’e hitap ederken, TikTok ve Snapchat, Gen X’ten Y’ye hitap ediyor.

Son zamanlarda salgın nedeniyle TikTok önde gelen sosyal medya platformu haline gelmesine rağmen, o kadar ki TikTok’ta marka tanıtımı blogcular, web siteleri ve farklı markalar arasında trend olan bir stratejidir.

9. Uzun Biçimli İçerik Oluşturun

Uzun biçimli içerik, arama sonuçlarında zayıf içerik veya kısa gönderilere kıyasla daha iyi performans gösterir.

Uzun biçimli içerik, arama sonuçlarında zayıf içerik veya kısa gönderilerekıyasla daha iyi performans gösterir . Okuyucuların daha fazla memnun kalması için bir konu hakkında derinlemesine ayrıntı sağlayan yüksek kelime sayımlı bir gönderidir.

Uzun biçimli içerikte bulunan içerik, daha fazla trafik ve daha yüksek SEO sıralaması sağlamaya yardımcı olur . Daha uzun gönderiler, anahtar kelimelerde daha zengindir ve anahtar ifadeler her zaman yeşil olma eğilimindedir ve uzun kuyruklu anahtar kelime aramalarında SERP’de görünerek blogunuza daha fazla trafik çeker.

10. Görüntüler ve Videolarla İlgi Çekici İçerik Oluşturun

Blogunuzun tamamı metin olamaz. Okuyucuların yaklaşık % 43’ü içeriği gözden geçiriyor . Blogda yalnızca kendileri için yararlıysa veya en azından ilgi çekici ve eğlendirici ise kalacaklar.

Resim ve video eklemek , blogunuza daha fazla okuyucu çeker ve blogunuzu daha da paylaşıma değer hale getirir. Her ikisi de blog trafiğinizi artırmak için kritik bileşenlerdir.

Okuyucular içeriği F şeklinde bir modelde tüketir ve içeriğinizin yaklaşık % 20’sini okur . Okuyuculara etkili başlıklar, başlıklar, madde işaretleri ve tabii ki resimler ve videolar aracılığıyla içeriğinize daha iyi bir bakış sunarak bunu optimize edin.

Blogunuzu etkili başlıklar, başlıklar ve madde işaretleri ve tabii ki resimler ve videolarla optimize edin.
Resim Kaynağı: Jakob Nielsen , 2006.

Resimleri ve videoları varsa, gönderilerinizin paylaşılma şansı daha yüksektir. Sosyal medya kullanıcıları, daha ilgi çekici içeriğe sahip içeriğe tıklamaya öncelik verme eğilimindedir, bu nedenle orijinal medya içeriğini yüksek kalitede kullandığınızdan emin olun.

Blog içeriğinizdeki videolar, dönüşüm oranlarında % 72’lik bir artış sağlayabilir . Kullanıcı dostu fotoğraf düzenleme uygulamalarıyla, doğrudan cep telefonunuzda bile bir profesyonel gibi orijinal blog görüntüleri oluşturabilirsiniz.

Bir uygulamanın kullanılması , içeriğinizi merak edenler için tıklama seçenekleri için blogunuz ve sosyal medya hesaplarınız için görüntü ve videolarla daha hızlı içerik yayınlamanıza yardımcı olabilir.

Sonuç: Tutku ve Amaçla Yazın

Blogunuza daha fazla trafik çekmenin başka yolları da vardır, ancak bu on ipucu size harika bir başlangıç ​​sağlayacaktır. Tüm bunlarda, her seferinde tutku ve amaç ile yazın.

Bu, yalnızca trend oluşturmak, daha fazla potansiyel müşteri elde etmek ve dönüşümleri artırmak istediğiniz için içerik yazmayacağınız anlamına gelir . Elbette bunlar çok önemlidir, ancak her içeriğin özü, insanların ihtiyaçlarına cevap vermeye ve yaşamlarına değer katmaya yardımcı olmak için bir amaç olmalıdır.

Arama motorlarının aradığı tüm doğru içeriklere sahip olabilirsiniz, ancak insanlar için çekici ve ilgi çekici olacak bir blog oluşturmak beceri ve içgörü gerektirir . Herkes aşçı olamaz ama herkes yemeği takdir edebilir. Herkes yetenekli bir yazar olamaz ama iyi bir yazar insanların kalplerine dokunabilir, dikkatlerini çekebilir ve içeriğinizi zevkle tüketmelerine neden olabilir.