Bahse girerim e-postalarınızın ideal potansiyel müşterilerinizin gelen kutularına ulaşmasını istiyorsunuz. Olacaklarından emin olmak için, teslim edilebilirliğinize dikkat etmeniz gerekir. Teslim edilebilirliği etkileyen birçok faktör arasında, etki alanınızın itibarı ve e-posta sunucunuzun IP’si çok büyük bir rol oynar.

İtibarı gerçekten neyin etkilediğini biliyor musunuz? İtibarı nasıl kontrol edeceğinizi, kontrol edeceğinizi veya iyileştireceğinizi biliyor musunuz? Bazı cevaplar ve faydalı araçlar bulmak için okumaya devam edin.

Etki alanı itibarı ile e-posta sunucusu IP itibarı arasındaki fark nedir?

Etki alanı itibarı

Tamam, bazılarının zaten farkında olabileceğiniz temel bilgilerle başlayalım. Tufan Kaya @ kurumsalweb.net gibi e-postalarınızı göndermek için kullandığınız alan adı , bir üne sahiptir. İtibar birçok faktöre bağlıdır.

Örneğin, alan adının kaç yaşında olduğuna bağlıdır. Aslında, yeni bir alan adının kaydedilmesinden sonraki ilk 5 gün boyunca, varsayılan olarak şüpheli kabul edilir. Sonuçta, itibar sadece zamanla kazanabileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle , kayıttan sonraki ilk 4 hafta boyunca günde sadece birkaç e-posta göndererek böylesine yeni bir etki alanındaki  tüm e-postaları ısıtmak iyidir .

Bir alan adının itibarını etkileyen bir diğer önemli faktör, web’de nasıl sınıflandırıldığıdır (örn. İş ve endüstri, eğitim, finans, flört veya kumar).

Tam listesine bakın Cisco Web Kullanım Kontrolü Filtreleme Kategorileri >>

Öneririz Giden için ayrı bir alan ayarlayın itibarı üzerinde daha iyi kontrole sahip olmak. Bununla birlikte, yeni bir alan adının iyi bir itibar kazanmak için yaklaşık 1-2 aya ihtiyacı olduğunu aklınızda bulundurmalısınız . Bu nedenle, düzenli olarak e-posta kampanyaları göndermeye başlamadan önce yeni etki alanındaki tüm e-posta adreslerini ısıtmalısınız.

Yeni bir alan adında bir e-postayı nasıl ısıtırsınız?

Bir e-postayı yeni bir etki alanında ısıtmak için , günde yalnızca birkaç e-posta gönderirsiniz . Ayrıca bazı e-postalar da almalısınız , bu nedenle gönderdiğiniz bazı mesajlara yanıt vermeniz iyi olur.

Gerçekten yavaş başlayın: günde yaklaşık 10, sonra 20, sonra elle gönderilen 30 e-posta yeterlidir. Bir haftalık ısınmadan en kısa sürede kampanyaları göndermeye başlayın.

Ve aralarından gitmeyen 30 e-postalar / gündüz için 500  e-posta / gün . E-posta sağlayıcıları , posta kutunuzdan çıkan e-posta hacmini değerlendirmelerine olanak tanıyan filtreler kullanır . Gönderme hacmindeki radikal artış, istenmeyen posta önleme filtrelerini alarma geçiren bir şeydir.

Aslında, kampanyalarınız asla binlerce potansiyel müşteri içermemelidir. Daha küçük ama daha hassas, özelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş. Takiplerinizin de aynı e-posta adresinden gönderildiğini unutmayın . Bu nedenle , sosyal yardımlarınızın sorunsuz devam etmesi için günde 50’ye kadar yeni e-posta yeterlidir .

Etki alanınızın iyi bir ünü, e-postalarınızın teslim edilebilirliğini artırır . Bu nedenle, ciddi bir sosyal yardıma başlamadan önce onu zayıflatabilecek tüm sorunları kontrol ettirmek ve düzeltmek önemlidir. Alanınızın itibar puanını kontrol etmeye yönelik araçlar hakkında daha fazla bilgiyi bu gönderinin ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Sunucu IP İtibarı

Etki alanı itibarı dışında, e-posta sunucusu IP’nizin itibarı da vardır. Bu büyük ölçüde e-posta servis sağlayıcınıza bağlıdır.

Mesajlarınızı Google tarafından sağlanan bir e-postayı kullanarak gönderirseniz , size Google’dan bir IP atanacaktır. Ana sunucunuzda oluşturulmuş bir posta kutusu kullanıyorsanız (Google kullanmıyorsanız, ancak sunucunuzda yapılandırılmış bir SMTP ve IMAP kullanıyorsanız), sunucu ana bilgisayarından bazı IP’ler alacaksınız (örneğin GoDaddy).

Bazen, e-posta sağlayıcınızdan veya servis sağlayıcınızdan aldığınız IP’lerin zaten bir itibarı vardır – iyi veya zayıf. Bu nedenle, göndermeye başlamadan önce e-posta sunucusu IP’nizi kontrol etmeniz çok önemlidir .

E-posta sunucusu IP adresimin ne olduğunu nasıl bilebilirim?

Woodpecker’daki Müşteri Başarı ekibimiz, adında harika bir araç kullanıyor ve tavsiye ediyor.Posta Testçisi. E-postanızın diğer e-posta sunucularına spam görünüp görünmediğini kolayca kontrol etmenizi sağlar  . Ücretsiz olarak günde üç mesaja kadar kontrol edebilirsiniz. Araç, birçok faktörün yanı sıra size e-postanızın gönderildiği sunucu IP’sini de gösterecektir . İşte nasıl kullanılacağı.

mail tester sitesinden epostanızın kalitesini ölçebilirsiniz.
  1. mail-tester.com.
  2. Sizin için oluşturdukları e-posta adresini kopyalayın.
  3. bu adrese test etmek istediğiniz alanadından bir eposta gönderin. Mail-Tester yalnızca e-posta sunucusu ayarlarınızı değil , e-postanızın tüm içeriğini kontrol ettiği için yalnızca hiçbir şey göndermediğinizden emin olun .
  4. E-postayı gönderdikten sonra mail- tester.com’a geri dönün. E-postanızın puanını orada saniyeler içinde görmelisiniz .

İşte umarım elde edeceğiniz şey:

kurumsalweb den gönderilen bir eposta örneği

Burada küçük bir kişisel not: Bağlantılara dikkat edin, imzamda üç kırık bağlantı vardı (çünkü imza ayarlarıma aptalca bir HTML parçası yapıştırdım ve bazı kısımları e-posta istemcim tarafından yanlış bir şekilde çözüldü. Bağlantıların çalışıp çalışmadığını bile kontrol etmeyin!) ve bu, istenmeyen posta değerlendirmesindeki HER bozuk bağlantı için -0,5’e mal oluyor. Bu nedenle, herhangi bir soruna neden olabileceğini asla düşünmeyeceğiniz en bariz şeyleri bile test ettiğinizden emin olun.

Küçük bir teknik not: Google’da ayarlanmışbir e-posta adresinden gönderiyorsanız, onların havuzundaki IP’lerden biri size verilir. Bu nedenle, aynı adresten gönderiyor olsanız bile, orada bir mesajı her test ettiğinizde Mail-Tester’da farklı bir IP görebilirsiniz.

Aldığınız itibar puanı nasıl yorumlanır?

  • Açıkçası, 10’a ne kadar yaklaşırsanız o kadar iyi. 10, takip ettiğiniz ve uğruna savaştığınız hedef olmalıdır.
  • 9-8 iyi bir puan, ancak Mail-Tester’ın bunu iyileştirmek için size verdiği tüm ipuçlarını alın.
  • 7-6 kabul edilebilir, ancak en katı sağlayıcılar bazı e-postalarınızı engelleyebilir .
  • Asla 5 veya altı ile gitmemelisiniz.

Etki alanı itibarınızı ve e-posta itibarınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

IP’nizi keşfettikten sonra, itibarını kontrol etmek için başka bir araç kullanabilirsiniz. Adı Talos ve Cisco tarafından sağlanan araçlardan biridir. Bu araç, her ikisinin de itibarını kontrol etmek için e-posta sunucusu IP’nizi veya etki alanınızı girmenize olanak tanır.

talos sitesinin genel görünümü

Ardından, alan adınızın veya IP adresinizin itibarının diğer e-posta servis sağlayıcıları tarafından İyi / Nötr / Kötü olarak değerlendirilip değerlendirilmediğini size gösterecektir. Bu çok önemlidir. Elbette, İyi’yi hedefliyorsunuz. Nötr, iyileştirebileceğiniz bir şey olduğuna dair size bir işaret vermelidir. Kötü, muhtemelen e-postalarınızın çoğunun hedeflerine ulaşamayacağı anlamına gelir.

kurumsalweb.net eposta itibarı iyi

IP itibarınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

IP itibarınız zayıfsa, en güvenilir çözüm onu ​​değiştirmek olacaktır. Bunu, yeni bir e-posta adresi oluşturarak ve yenisinin iyi bir itibarı üzerinde çalışarak (ısıtın!) Yapabilirsiniz. IP’nin itibarı tarafsızsa, gönderme iş akışınızı optimize ederek onu iyileştirmeyi deneyebilirsiniz.

Değiştirebileceğiniz ilk şey, kısa sürede çok fazla e-posta göndermediğinizden emin olmaktır. Akışı daha istikrarlı ve akıcı hale getirmeye çalışın.

Bu da bizi Talos’ta kontrol edebileceğiniz bir sonraki faktöre getiriyor: hacim geçmişi gönderme. Bu, aşağıdaki grafikte olduğu gibi kararlı olmalıdır.

eposta gönderim hacminiz böyle olmalı

IP’niz kısa sürede çok sayıda e-posta göndermek için kullanıldıysa, grafikte bazı zirveler göreceksiniz. Bu tür zirveler e-posta sunucuları için şüpheli görünür ve e-posta sunucusu IP’nizin itibarını olumsuz yönde etkiler.

Ve son olarak, Talos size herhangi bir kara listeye ulaşıp ulaşmadığınızı gösterecek.

blank

Bir yerde listelenmişseniz, oraya gitmeli ve liste dışı sürecini kontrol etmelisiniz (listeden çıkmak için ne yapmalısınız). Bazen sadece bot olmadığınızı kanıtlamanız gerekir. Ve bazen, onlara liste dışı istek içeren bir mesaj göndermeleri gerekir.

Etki alanı itibarınızı nasıl artırabilirsiniz?

İlk olarak, çalışan tüm kampanyaları duraklatmalı ve teslim edilebilirliğinizi neyin etkilediğini araştırmaya başlamalısınız. Spam içerikli bir e-posta kopyası veya çok fazla olabilir geri dönen e-postalar. Sebebinin ne olduğunu öğrendikten sonra, etki alanı itibarınızı iyileştirmek için çalışmaya başlayabilir ve onu tekrar iyileştirebilirsiniz.

Süreç, tanıdığınız kişilere bir avuç e-posta göndererek ve onlardan size yanıt vermelerini ve e-postalarınızı SPAM klasöründen ana gelen kutularına taşımalarını istemekle başlar. İtibar normale dönene kadar e-posta alışverişi yapmaya devam edin.